Osteopatia jest metodą leczenia, która wykorzystuje techniki manualne do diagnozy i terapii pacjenta. Stworzona i propagowana od końca XIX wieku, cieszy się szerokim zainteresowaniem w Europie i Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce zdobywa coraz większą popularność i zaufanie zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów.
Medycyna osteopatyczna opiera się na całościowym postrzaganiu organizmu ludzkiego oraz jego funkcjonowania. Traktuje człowieka jako psychofizyczną całość, a jej celem jest leczenie człowieka, a nie schorzenia. Podstawowym założeniem osteopatii jest jej nieinwazyjność i indywidualne podejście do pacjenta. Osteopata poszukuje przyczyn bólu, schorzenia lub zaburzenia ruchomości, a następnie dzięki różnorodnym metodom manualnym, likwiduje je, wykorzystując przy tym naturalne mechanizmy samoleczenia, jakie posiada organizm ludzki.
Osteopatia czerpie wiedzę ze wszystkich podstawowych nauk medycznych. Dzięki swojej wszechstronnej wiedzy medycznej, poprzez wywiad, badania kliniczne i palpacyjne, osteopata lokalizuje przyczynę choroby lub schorzenia, a następnie dobiera metodę leczenia indywidualnie do każdego pacjenta. W celu zapewnienia bezpiecznego i skutecznego leczenia, osteopata współpracuje z lekarzami różnych specjalności. W poszczególnych przypadkach osteopatia może być samodzielną metodą leczenia lub uzupełnieniem leczenia klasycznego.
Osteopatą może zostać jedynie magister fizjoterapii lub lekarz, który ukończył pięcioletnie studia podyplomowe, zgodne z wytycznymi Europejskiej Federacji Osteopatii.